Telewizory to urządzenia, które uważa się za domowe centrum rozrywki. Obecnie dają one dostęp nie tylko do telewizji, ale również pozwalają oglądać filmy i serialne z serwisów streamingowych. Co więcej, umożliwiają także granie na konsoli w komfortowych warunkach. 

Obecnie na rynku dominują urządzenia z ekranami LCD oraz OLED, które wyświetlają obraz w Full HD lub 4K Ultra HD, a także wyposażone w systemy smart TV. 

Rodzaje wyświetlaczy

Rodzaj wyświetlacza to najważniejsza cecha charakterystyczna telewizorów. Wyróżniamy:

  • OLED – zapewnia on doskonałą czerń, głęboki kontrast oraz doskonałe odwzorowanie kolorów.
  • LCD/LED – jest to stara, najtańsza oraz najczęściej stosowana technologia w telewizorach. Cechuje je jaśniejsza czerń, niższy kontrast, a także możliwa degradacja kolorów pod kątem.
  • QLED – jest to tak naprawdę model LCD, jednak oferuje on lepsze kolory oraz znacznie wyższą jakość dzięki warstwie tzw. kropek kwantowych. Technologia ta stosowana jest w telewizorach firmy Samsung.

Rozdzielczość telewizora

Jest to kolejna ważna kwestia podczas zakupu urządzenia.

  • telewizor UltraHD, czyli inaczej telewizor 4k dostępny np. na e-sas.pl cechuje się rozdzielczością 3840×2160 pikseli,
  • telewizor Full HD ma rozdzielczość 1920×1080 pikseli,
  • telewizor HD Ready natomiast 1355×768 pikseli.

Im wyższa będzie rozdzielczość w telewizorze, tym obraz będzie bogatszy w detale. Nie trudno domyślić się zatem, że najmniejsze oraz najtańsze telewizory posiadają HD Ready.

Ceny telewizorów są naprawdę różne. Tanie telewizory bez wszelkich udogodnień oraz dostępu do Internetu możemy kupić już za 500 złotych, natomiast najdroższe kosztują nawet kilkanaście tysięcy złotych. 

Posted in RTV