Czy wiesz, że bez dobrej jakości snu jesteśmy znacznie mniej wydajni, a także mamy znacznie gorszy humor? Choćby z tych względów warto zwrócić szczególną uwagę na wybór łóżka, które zapewni nam komfort. Poniżej trzy najistotniejsze kwestie, które mają znacznie.

1. Wygodny materac podstawą wypoczynku

Czy pamiętasz, jak na wyjeździe przyszło Ci spać na niewygodnym łóżku? Spróbuj sobie przypomnieć, jak ciężko było zasnąć, a także jak bardzo bolały Cię wszystkie mięśnie następnego poranka. Takie dolegliwości doskwierają nam, gdy układamy się do snu na niewygodnym materacu. 

Aby zapobiec dyskomfortowi związanemu z niewyspaniem i tym samym pogorszonego samopoczucia, przede wszystkim pamiętaj, że na materacu nie można oszczędzać. Długotrwały wypoczynek na złej jakości, niedopasowanym materacu prowadzi nie tylko do znacznie gorszego samopoczucia, ale może być również powodem powstawania zwyrodnień w obrębie kręgosłupa. Dobry materac to taki, który jest optymalnie twardy i jednocześnie dopasowuje się do kształtu ciała.

2. Pamiętaj, że wstawanie też może powodować urazy

Szczególnie gdy podnosić się ze zbyt niskiego łoża. Choć niskie stelaże z pewnością świetnie się prezentują, nie są odpowiednim wyborem dla osób, które cierpią z powodu dolegliwości bólowych związanych z chorobami kręgosłupa. To raczej rozwiązanie dla osób, które cieszą się dobrym zdrowiem.

Gdy bolą Cię plecy, wybierz raczej stelaż, z którego wstajesz bez nadmiernej gimnastyki i w ten sam sposób się układasz: w przypadku chorób kręgosłupa zdecydowanie lepiej jest mieć nieco zbyt wysokie łóżko niż za niskie.

3. Odpowiednia szerokość zapewniająca wygodę

Zastanów się, jakiej szerokości ramy potrzebujesz. Jeśli śpisz w pojedynkę, łóżko jednoosobowe jest wystarczające, jednak w przypadku par czy rodziców małych dzieci – konieczne są modele dwuosobowe.

Dla klasycznej pary, która śpi dość spokojnie, najlepszym wyborem, zapewniającym duży komfort, jest rozmiar 160×200. Nieco mniejsze łóżko również wchodzi w grę, gdy miejsca nie ma dość. Z kolei większe modele to idealne rozwiązanie dla osób, które śpią niespokojnie lub z małymi dziećmi.