Nowoczesne oświetlenie jest niezbędnym narzędziem do kształtowania przestrzeni. Jego zadaniem jest nie tylko oświetlanie, ale także tworzenie przyjemnego środowiska życia.

Jak oświetlenie wnętrza wpływa na przestrzeń pomieszczenia

Dobre i nowoczesne oświetlenie od Maco Design może podkreślić detale wnętrza, optycznie zmaksymalizować przestrzeń i sprawić, że pomieszczenia staną się bardziej przytulne. Oto kilka ciekawych faktów na temat oświetlenia domowego:

  • Lampy sufitowe ustawione w rzędzie mogą optycznie dodać pomieszczeniu wysokości.
  • Odblaskowe elementy na ścianach sprawiają, że wydaje się on większy.
  • Oprawy rozmieszczone wzdłuż ściany „rozciągną” pomieszczenie.

Jeśli nie ma wystarczającej ilości światła, pokój będzie wyglądał ponuro. Nawet w dekoracyjnie urządzonym domu nie da się tego naprawić: wszystkie elementy wyposażenia mogą być postrzegane w niekorzystnym świetle. Słabo oświetlony pokój sprawi, że będzie się wydawał mniejszy niż jest w rzeczywistości.

Scenariusze i zasady dla nowoczesnego oświetlenia

Główną zasadą projektowania oświetlenia jest dobór oświetlenia do konkretnych zadań. Nie jest dobrym pomysłem umieszczanie w pomieszczeniu armatury, która prawdopodobnie nie będzie używana. Aby uniknąć błędów, należy dokładnie przemyśleć scenariusz.

W jednej przestrzeni można połączyć kilka scenariuszy. Najczęstszą opcją jest wielopoziomowy system oświetlenia. Rozwiązanie to jest szczególnie istotne w przypadku przestronnych pomieszczeń.

Schemat oświetlenia mieszkania

Bardzo ważne jest, aby wybrać przełączniki i zdecydować o ich lokalizacji. Zazwyczaj każda grupa świateł jest podłączona do określonego mechanizmu. Dlatego ważne jest, aby wszystkie urządzenia rozmieścić tak, aby były łatwe w użyciu.

Dobrym pomysłem jest wybór przełącznika ściennego. Za jego pomocą można sterować oprawami oświetleniowymi z różnych miejsc w mieszkaniu. Aby zastosować takie rozwiązanie, należy wcześniej przemyśleć schemat okablowania.