Dzbanek filtrujący to urządzanie, które dzieki wkładom filtruje wodę kranową aby poprawić jej jakość i smak.

Dzbanki filtrujące – działanie

Dzbanki filtrujące mają dwie komory i miejsce w jednej z nich na wkład filtrujący. Woda, którą wlewa się do górnej komory przepływa przez filtr i trafia do dolnej komory. Dzbanki filtrujące są wielokrotnego użytku lecz należy pamiętać aby wymieniać filtr. O wymianie filtra przypomnieć może wskaźnik elektroniczny lub mechaniczny, a także aplikacja w telefonie. Aby filtr dobrze sprawował swoją funkcję trzeba go wymieniać po określonym czasie użytkowania. Przed rozpoczęciem używania wkładu filtrującego trzeba wypłukać go wodą według zasad jakie podaje producent.

Rodzaje i funkcje dzwonków

Rozróżnia się dwa rodzaje dzbanków filtrujących- szklane i plastikowe. Podczas wyboru dzbanka należy określić swoje wymagania i dobrać dzbanek pod kątem swoich potrzeb. Dzbanki szklane filtrują wodę zimną i ciepłą nie zmieniając jej smaku i składu wody. Szklane dzbanki są narażone na uszkodzenia, które wywołać mogą uderzenia. Ich cena jest większa od ceny dzbanków plastikowych. Plastikowe dzbanki filtrujące wchodzą w reakcję chemiczną z ciepłą wodą dlatego bardziej nadają się do filtrowania wody zimnej. Odporniejsze są one na uszkodzenia mechaniczne. Cena dzbanków plastikowych jest dużo mniejsza niż dzbanków szklanych.

Jaką wodę filtrować

Dzbanki filtrujące i wkłady mają za zadanie filtrować wodę kranową z wodociągów. Mogą one także filtrować wodę z własnego źródła, ale tylko wtedy jeśli została ona przebadana o nadaje się do spożycia przez człowieka.

Co filtrują dzbanki filtrujące?

Dzbanek filtrujący usuwa z wody różnego rodzaju zanieczyszczenia i związki chemiczne, którymi są:
– rdza, która pochodzi z rur o złym stanie technicznym,
– chlor, który używa się do czyszczenia sieci wodociągowej,
– twardość wody.


Woda ma krótki kontakt z wkładem filtrującym dlatego nie usuwa on następujących zanieczyszczeń:
– mikroorganizmy,
– azotany i azotyny,
– rozpuszczone żelazo i amoniak.